Goniurosaurus hainanensis
Goniurosaurus hainanensis
Forma Black eye : G.hainanensis Black eye MS line
Poprvé popsal: Barbour 1908
Třída: Reptilia (plazi)
Podtřída: Lepidosauria
Nadřád: Squamata
Řád: Sauria
Čeleď: Eublepharidae
Podčeleď: Eublepharinae
Rod: Goniurosaurus
Rozšíření: Čína – jihovýchod ostrova Hainan
Velikost: cca. 16-17 cm
Tento druh popsal poprvé Barbour v roce 1908. Jedná se o menší druh gekončíka, dorůstajícího 16-17 cm, kdy samice bývají větší a robustnější,než samci.
Českým ekvivalentem pro Goniurosaurus hainanensis je Gekončík čínský. Tak jako většina gekončíků má i G. h. schopnost regenerace ocasu, v případě že o něj přijde.
Jedná se o terestrický druh ,světloplachého gekončíka, s noční aktivitou, žijícího v okolí skal vlhkých subtropických a tropických lesů, na jihovýchodě čínského ostrova Hainan. Gekončíci aktivují po setmění, kdy loví potravu a dochází k páření.
Základní zbarvení je černé s pravidelným jasně žlutým až oranžovým pruhováním. U mláďat je pruhování mnohem výraznější. Stárnutím jedinců může docházet k postupnému zanikání pruhování.
Oči jsou výrazně červené s viditelnou svislou, štěrbinovitou zřítelnicí.
Výrazná kresba u mladého jedince.
Výrazně červené oči se svislou, štěrbinovitou zřítelnicí.
Samce rozeznáme od samice podle výrazných stehenních (preanálních) pórů a nápadných hemipenálních kapes. Pohlavní zralosti dosahují samice zhruba v jednom roce (samci dříve).
Samec
Samice
Pro chov skupiny 1,2 užijeme, dobře větratelné terárium, situované na délku, o rozměrech 60-80 x 40 x 40.
Jedná se o terárium vlhkého typu, které lze osadit umělým kapradím, živými květinami (které nepotřebují příliš světla), mechem, rašeliníkem, …. Také je zapotřebí vytvořit dostatek úkrytů. K tomu lze použít korkové kůry, vytvořit skalky z kamenů (nutné zabezpečit, proti sesunutí jednotlivých kamenů, aby nedošlo ke zranění či usmrcení chovance),….
Jako substrát používám čistou rašelinu (lze použít i rašelinu s pískem v poměru 2:1).
Denní teplota, v teplé periodě (duben - říjen), může dosahovat až 27°C s nočním poklesem. V klidové chladné periodě (listopad - březen) může denní teplota klesnout až k 20°C. V teráriu je třeba udržovat vysokou vzdušnou vlhkost 70-90%. Udržuji ji vydatným večerním rosením 1/3 terária.
Po ukončení chladné periody, dochází k páření. Zhruba za 3-4 týdny od páření, klade samice 1-2 vejce. Samice má ročně 3-7 snůšek.
Březí samice
Inkubace probíhá na vlhkém substrátu, při teplotě 25-27°C. Za těchto podmínek trvá inkubace 50-90 dní. Vylíhnutá mláďata odchovávám v plastových boxech na ubrouskách, po dobu cca. 1 měsíce. Pak měním ubrousky za substrát. Mláďata začínají přijímat potravu zhruba 4 dny po vylíhnutí.
Začátek líhnutí a čerstvě vylíhnutý jedinec.
Článek publikován v časopisu Teramagazín č. 1/2016